MAIN FILTER INC. MF0583061 960LAH3XLA000P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 3.3 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 1.85" |
| Capacity | 4.28g |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 58 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 3.3" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 0.87" |
| Top O.d. | 1.85" |
Product Details:
- Repalcement EPPENSTEINER 960LAH3XLA000P
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Capacity | Filter Size | Collapse Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0004536 | 1.701" | 3.071" | 305 psi | - | 3.071" | 75.33g | 1018 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0005340 | 1.343" | 2.717" | - | 6.81" | 2.717" | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006002 | 0.476" | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | 2.36g | 32 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006006 | 0.87" | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | 5.48g | 71 sq. in. | 3045 psi | - | RFQ
|
![]() |
MF0006010 | 0.87" | 1.752" | - | - | 1.752" | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006014 | 1.346" | 2.717" | 3045 psi | 4 13/25" | 2.717" | 14.8g | 200 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006038 | 1.343" | 2.717" | - | 6.81" | 2.717" | - | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- DORIAN E16M-M-SWLCL-04
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 64 X 8407
- REGAL 008358AS53 Hand Tap, 1/4-28 Size, H3 Limit, 2 Flutes, Bottom With Nitride & Steam Oxide
- REGAL 008406AS43 Hand Tap, 5/16-24 Size, H1 Limit, 4 Flutes, Bottom With Steam Oxide
- MARTINS INDUSTRIES SP-0019 Swivel Caster
- DYNABRADE 51121 Collet Assembly, 1/8 Inch
- MONOPRICE 38596 Usb 3.0, Type-A To Type-A Cable, 1.5Ft, Black
- PARKER R10-0316L
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Pickups
- Open End Wrench Sets
- Antistatic Heel Ground Assembly
- Vernier Calipers
- Dock Barricades
- SHARPE VALVES 39306 Series, Ball Valve
- CHICAGO PNEUMATIC CP7763/CP7773 Series Impact Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 74G Ductile Iron Double Disc Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 90 Cast Carbon Steel Butterfly Valves
- WESTWARD Hole Saw Kit
- B & P MANUFACTURING Liberator Hand Truck T Rod Style Disc Brake Kits
- ALVORD POLK 300 Series Capscrew Counterbore Reamer
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Portable CO and CO/O2 Monitors
- BRADY NFR Labels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0583061 960LAH3XLA000P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 3.3 Inch Height






