MAIN FILTER INC. MF0582935 9110LAH10XLA000P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 6.02 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 1.85" |
| Capacity | 13.9g |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 142 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 0.87" |
| Top O.d. | 1.85" |
Product Details:
- Repalcement EPPENSTEINER 9110LAH10XLA000P
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005332 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | 3.3" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005335 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | - | 1.85" | Outside In | 13.9g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005338 | 1.346" | Glass | 2.717" | 435 psi | 4 13/25" | 2.717" | Outside In | 20.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005344 | 1.898" | Glass | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 3.563" | Outside In | 48.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006004 | 0.476" | Glass | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | Outside In | 3.13g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006008 | 0.87" | Glass | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006012 | 0.87" | Glass | 1.752" | 3045 psi | - | 1.752" | Outside In | 10.29g | - | RFQ
|
Explore Products
- KILLARK VR1031 Pin Sleeve Receptacle 100A 3P 3W NEMA 4X
- CAROL 16075 Service Cord SOOW Black 6/5 25 feet
- VERMONT GAGE 141231470 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.3147 Inch Size
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 1616
- TITAN FASTENERS NBBGAMD42DBRZ
- BALDWIN FILTERS PA691 Air Filter Element
- PBC LINEAR LPM17-0200-1
- TRIM LOK INC 6100B3X1/4A-100 Trim Seal Aluminium Clip 0.42 Inch Width 100 Feet
Explore More
- KEYSHAFT
- Direct Drive Exhaust Fans
- Weatherproof Box Covers
- Horizontal and Vertical Lifelines
- Tee and Strap Hinges
- LED Decorative Lighting
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro PU Work Gloves
- IRONCLAD Super Duty Abrasion Impact Gloves
- DESTACO 323-M Series Pull Action Latch Clamps
- KEO T-Slot Milling Cutters
- ACCURIDE SS2028 Series Light Duty 3/4 Extension Slides
- FINISH THOMPSON Baseplate Pump 12 Inch
- HONEYWELL Safety Harnesses for Climbing
- 3M MPP+ Fire Barrier Moldable Putty Pads
- STARRETT Wood Cutting Jig Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0582935 9110LAH10XLA000P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 6.02 Inch Height






