MAIN FILTER INC. MF0582876 168900TH20XLS000P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 12.91 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.78" |
| Capacity | 93.83g |
| Collapse Pressure | 363 psi |
| Cracking Pressure | 363 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 1045 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 12.91" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 2.224" |
| Top O.d. | 3.78" |
Product Details:
- Repalcement EPPENSTEINER 168900TH20XLS000P
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top I.d. | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Filter Rating | Bottom O.d. | Flow Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005345 | Glass | 1.898" | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 25 µm | 3.563" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0005348 | Glass | 1.898" | 3.563" | 435 psi | 12.91" | 25 µm | 3.563" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006005 | Glass | 0.476" | 1.378" | 3045 psi | 3.66" | 25 µm | 1.378" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006009 | Glass | 0.87" | 1.752" | 3045 psi | 3.58" | 25 µm | 1.752" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006013 | Glass | 0.87" | 1.752" | 3045 psi | - | 25 µm | 1.752" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006017 | Glass | 1.346" | 2.717" | 3045 psi | 4 13/25" | 25 µm | 2.717" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006021 | Glass | 1.343" | 2.717" | 3045 psi | 6.81" | 25 µm | 2.717" | Outside In | - | RFQ
|
Explore Products
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 20104101-06 Conveyor Belt 3 ply 42 Nitrile Brown 6 Inch Width
- PIP CB3-74WH-XL Critical Environment Reusable Boots, XL, Salt And Pepper, Pair
- TSUBAKI 240-2 COT ROLLER CHAIN
- SPEARS VALVES 1890-200 Nipple, Threaded One End, Schedule 80, 4 x 20 Size, PVC
- KRAFT TOOL CO. RO116-11 Brick Trowel Narrow London 4-3/4 x 11 In
- MAIN FILTER INC. MF0610567 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 6.71 Inch Height
- EATON LGU363038G Molded Case Circuit Breaker, Lg Type, Electronic Alsi Trip, 3-Pole, 630A, Line/Load
- EBERBACH E8734 Waring Pressure Seal, Rubber
Explore More
- KEYSHAFT
- Tower Light Mounts and Bases
- Precision Metering Lubrication Pumps
- Machine Skates And Rollers Equipment
- Edge Mount Standoffs
- Mortar and Pestle Sets
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Cut Level A4, Gray
- ANSELL 11-541 Hyflex Lightweight Cut Resistant Industrial Gloves
- ANSELL 37-145 Alphatec Solvex Dexterous Chemical Gloves
- WHIZARD All Day Cut Resistant Sleeves
- WOODHEAD 130035 Series Cordset
- VESTIL SAC Series Single Sided Cantilever Uprights
- CASH VALVE FR-6 Series Pressure Valves
- ARO 3000 Series Piggyback Filter/Regulators
- CALDWELL C Series Pipe Grabs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0582876 168900TH20XLS000P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 12.91 Inch Height







