MAIN FILTER INC. MF0545985 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 5.66 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 1.347" |
| Bottom O.d. | 2.894" |
| Capacity | 19.89g |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 269 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top O.d. | 2.894" |
Product Details:
- Repalcement QUALITY FILTRATION
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Top I.d. | Height | Cracking Pressure | Bottom O.d. | Bottom I.d. | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006201 | 2.028" | Glass | - | 4.05" | - | 2.028" | 0.874" | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006210 | 3.721" | Glass | - | - | 435 psi | 3.721" | 1.898" | 48.03g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006229 | 2.894" | Glass | - | 7.99" | - | 2.894" | 1.347" | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006244 | 1.752" | Glass | - | 4.05" | 435 psi | 1.752" | 0.874" | 4.87g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006248 | 1.752" | Glass | - | - | 435 psi | 1.752" | 0.874" | 11.64g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006251 | 1.752" | Glass | - | 6.71" | 435 psi | 1.752" | 0.874" | 11.64g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006262 | 3.032" | Glass | - | - | 435 psi | 3.032" | 1.898" | 27.07g | - | RFQ
|
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBTUPK Wire Basket Tray, Under Floor Tray, Accessories, Pedestal Support, Kit
- ELOBAU K04G005 Round Connector, 25mm Sq. Size, 5m Cable, Pvc, Black
- ECEF 6543001 Tap, 14,00mm Size
- TITAN FASTENERS ACU14112
- FACOM FM-57.10X12 Obstruction Box Wrench 10 x 12mm 5-5/8 L
- EATON SVX010A1-4A1B1B9C5D3 Adjustable Frequency Drive, 10HP, PROFIBUS DP D9, RS-232 with D9 Connection, FR5
- MAIN FILTER INC. MF0593304 0030D003BH4HC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 3.66 Inch Height
- NIBCO MC909AA S61TB-V Ball Valve, S x S, 1 Inch Size, FKM, Polypropylene, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Spill Control Accessories
- Panel Trucks
- Sign Post Accessories
- Valve Mounting Hardware
- Exterior Paints
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Cut Level A4, Gray
- MECHANIX Hi-Viz M-Pact D5 High-Visibility Impact Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Screwcaps without O-Ring, for Sample Tubes
- ANVIL AS150BTB Series Welded Channels
- YSI BOD Probe
- ANVIL Black Schedule 80 Pipe Nipples
- CURRENT LED Drivers for Type C Light Bulbs
- MORSE CUTTING TOOLS 2097 Series High Performance Taps, Spiral Point
- ANVIL AS400EH Series Channel With Elongated Holes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0545985 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 5.66 Inch Height






