MAIN FILTER INC. MF0509012 WGHH1320DHV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 25.62 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.563" |
| Capacity | 92.91g |
| Cracking Pressure | 3045 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 949 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.898" |
| Top O.d. | 3.563" |
Product Details:
- Repalcement WOODGATE WGHH1320DHV
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005332 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | 3.3" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005335 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | - | 1.85" | Outside In | 13.9g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005338 | 1.346" | Glass | 2.717" | 435 psi | 4 13/25" | 2.717" | Outside In | 20.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005344 | 1.898" | Glass | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 3.563" | Outside In | 48.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006004 | 0.476" | Glass | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | Outside In | 3.13g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006008 | 0.87" | Glass | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006012 | 0.87" | Glass | 1.752" | 3045 psi | - | 1.752" | Outside In | 10.29g | - | RFQ
|
Explore Products
- SMC VALVES M-5HLH-6 Fitting, 6 mm
- J.W. WINCO 6T4WP1N Leveling Mount, 3/8 Inch-16, 4.81 Inch Size Bolt Length, Steel Bolt, Zinc-Plated, Nylon
- SYNFLEX 3270-1010-0250 Air Brake Tubing Type B 5/8 Inch Outer Diameter Black
- KEO 23033 Drill/countersink #3 Overall Length 3 Inch 82 Degrees
- TEMPCO TST-110-126 Thermostat T-Stat, DPST, 60 To 250 Deg F, for 2VYE7/2VYF4/2VYF6
- EATON ETR-5000-2B3DA0 Transformer Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 8 Inputs, 9 Outputs, Digital Input
- INGERSOLL-RAND 94349-5 Air Cap
- HONEYWELL EX-AR182 Explosion Proof Limit Switch Top Actuator
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Shaker Accessories
- Coupling Inserts
- Wiring Combination Devices
- Ammonia Refrigeration Pipe Markers
- Pipe And Tubing Connection Tools
- OIL SAFE Shut-Off Valve Ball Knobs
- ANSELL 87-224 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Foam, Nitrile, Palm Dipped
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, 316 Stainless Steel Element
- NORTON ABRASIVES All Purpose Cut Off Wheels
- MAXXIMA Stop/Tail/Turn Light
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 7/16-12 Un
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Standard Ball Valves, Flanged Ends, FKM
- 3M Full Facepiece Reusable Respirators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0509012 WGHH1320DHV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 25.62 Inch Height







