Product Specifications:
| Item | Spin-On Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3 3/4" |
| Burst Pressure | 304 psi |
| Cracking Pressure | 72 psi |
| Filter Media | Cellulose |
| Filter Rating | 20 µm |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Buna N |
| Height | 5.38" |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Type | Buna N |
| Thread | 12 UNF |
| Thread Size | 1 mm |