Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 0.874" |
| Bottom O.d. | 1.752" |
| Capacity | 15.4g |
| Collapse Pressure | 435 psi |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 157 sq. in. |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 6.71" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top O.d. | 1.752" |