Product Specifications:
| Item | Spin-On Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3 3/4" |
| Burst Pressure | 261 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Buna N |
| Height | 5.31" |