MAIN FILTER INC. MF0395704 SBF965016Z10B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 17.04 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 1.701" |
| Bottom O.d. | 3.071" |
| Capacity | 99.65g |
| Collapse Pressure | 305 psi |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 1018 sq. in. |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 17 1/25" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.701" |
| Top O.d. | 3.071" |
Product Details:
- Repalcement SCHROEDER SBF965016Z10B
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005332 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | 3.3" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005335 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | - | 1.85" | Outside In | 13.9g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005338 | 1.346" | Glass | 2.717" | 435 psi | 4 13/25" | 2.717" | Outside In | 20.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005344 | 1.898" | Glass | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 3.563" | Outside In | 48.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006004 | 0.476" | Glass | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | Outside In | 3.13g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006008 | 0.87" | Glass | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006012 | 0.87" | Glass | 1.752" | 3045 psi | - | 1.752" | Outside In | 10.29g | - | RFQ
|
Explore Products
- SCHNEIDER ELECTRIC 9001SKT38LW Push - Test Pilot Light White Led
- PROTO J7209M Impact Socket 3/8 Inch Drive 9mm 6 Pt
- VOLLRATH 6025 Handle Assembly
- BLUFF 15CR7248 Container Ramp Steel 15000 Lb 48 x 72in
- TRITAN GEH 45ES Spherical Plain Bearing, 45 mm Bore Dia, 75 mm OD, 28 mm Outer Ring
- BOSTON GEAR 30942 Chain
- 3M 7010308877 60600110625 / 06223 PSA Sanding Disc Roll, 5 Inch Dia, Non-Vacuum, Aluminum Oxide, P1000 Grit
- EATON SVXF15A1-4A1B1B2C2D3 Adjustable Frequency Drive, 1-1/2HP, RS-232 with D9 Connection, 380-500V, FR4
Explore More
- KEYSHAFT
- Fuse Pullers
- Photoelectric Sensors
- Cobalt End Mills
- Vacuum Pad Assemblies
- Socket Accessories
- AMERIC Duct To Duct Connectors, 5.375 Inch Length
- PLAST-O-MATIC PR Series Pressure Regulators
- KRYTOX 283AC Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- DESTACO 334 Series Pull Action Latch Clamps
- DICKSON 8 Inch Pressure Chart Recorders
- INTERMATIC Spring-Wound Timers
- GORLITZ Drop Head Nozzles
- WORLDWIDE ELECTRIC KAN Series Torque Arms
- GRAINGER Ball Nose End Mill Sets
- IRON HORSE MTCP2 Premium Efficiency T frame 3 Phase Motor C Flange Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0395704 SBF965016Z10B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 17.04 Inch Height







