MAIN FILTER INC. MF0385664 R830H1606A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 16.81 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 4.154" |
| Bottom O.d. | 5.984" |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 4.154" |
| Top O.d. | 5.984" |
Product Details:
- Repalcement PARKER R830H1606A
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Cracking Pressure | Top I.d. | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006416 | 4.488" | Glass | - | - | 16.22" | 4.488" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006769 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | - | 2.362" | Outside In | 21.55g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007069 | 5.65" | Glass | 435 psi | - | 36 1/4" | 5.65" | Outside In | 447.32g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007075 | 3.9" | Glass | 145 psi | 2.03" | - | 3.9" | Outside In | 47.41g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007081 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | 7.99" | 2.362" | Outside In | 20.22g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007219 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | - | 2.362" | Outside In | 13.36g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007321 | 1.378" | Glass | 435 psi | - | 4.13" | 1.378" | Outside In | 4.55g | - | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER 1505_12_0 Brass Rectangular Bar, 360, 3 Inch X 12 Inch Nominal Size, 0.75 Inch Thick
- FEIN POWER TOOLS 92602054016 Suction Base
- CONTINENTAL FAB300-08CE-G Chemical Assembly, 3 Inch Inside Dia with Orange Stripe, 8 ft Length
- BOSTON GEAR GB1054 Worm Gear, 12 Diametral Pitch, 14.5 PA, 80 Teeth, Right Hand, Bronze
- GRAINGER 1UNY1 Plastic Sheet, 0.234375 Inch Thick, 12 Inch Width x 12 Inch Length, Clear
- SLOAN 3870838 Sink, 2 Station
- HOFFMAN PPFSM145 99430 Subpanel, Side Mounted, Fits 1400 x 500mm Size Frame, White, Steel
- PROTO J4974 Hex Key Set, Folding, Metric, Short
Explore More
- KEYSHAFT
- Sledges
- Hanging Folding Chair and Table Trucks
- Hazardous Location Tumbler Switches
- Belt Drive Forward Curve Blower
- Hopper Tubs
- LOC-LINE In-line Check Valve
- DESTACO 371-R Series Pull Action Latch Clamps
- LUMAPRO Handheld LED Flashlights
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts, Copper Windings
- HYDRO VACUUM Coupling Hubs
- EATON HT800 Series Illuminated Pushbuttons
- MARTIN SPROCKET Mine Duty M-HE30 Bushed Wing Pulleys
- ENERPAC SU Series Clamp Arms
- VALLEY CRAFT Utility Carts, 4 Shelf
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0385664 R830H1606A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 16.81 Inch Height







