MAIN FILTER INC. MF0367628 11313D25BN Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 12.95 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.087" |
| Capacity | 38.32g |
| Collapse Pressure | 305 psi |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 427 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 12.95" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 0.965" |
| Top O.d. | 2.087" |
Product Details:
- Repalcement HYDAC/HYCON 11313D25BN
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top I.d. | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Filter Rating | Bottom O.d. | Flow Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005345 | Glass | 1.898" | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 25 µm | 3.563" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0005348 | Glass | 1.898" | 3.563" | 435 psi | 12.91" | 25 µm | 3.563" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006005 | Glass | 0.476" | 1.378" | 3045 psi | 3.66" | 25 µm | 1.378" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006009 | Glass | 0.87" | 1.752" | 3045 psi | 3.58" | 25 µm | 1.752" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006013 | Glass | 0.87" | 1.752" | 3045 psi | - | 25 µm | 1.752" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006017 | Glass | 1.346" | 2.717" | 3045 psi | 4 13/25" | 25 µm | 2.717" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006021 | Glass | 1.343" | 2.717" | 3045 psi | 6.81" | 25 µm | 2.717" | Outside In | - | RFQ
|
Explore Products
- TANIS BRUSHES 06179 Beaker Jar Cylinder Brush Black 6 Inch Natural
- EATON GHC3070DS1 Molded Case Circuit Breaker, Type Ghc, 3-Pole, 70A, 480Y/277 Vac, 125/250 Vdc
- SIEMENS SHND69120AGH Circuit Breaker, Bolt-On, 1200 Ampere, 3 Phase, 65kAIC at 480V
- SPEC C07200811000S Compression Spring, 60.5 lbs/In Stiffness Rate, 20 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- CLEVELAND C16691 2075 Jobber Length Drill Bit, 7/16 Inch Size Size, 5-1/2 Inch Overall Length
- BALDWIN FILTERS PA3890 Air Filter Element 5-31/32 Inch Length
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS CSB220LA Toggle Switch, Double Pole, 20A, 120/277VAC, Light Almond
- TB WOODS 2/5VXP710 V-Belt, 71 Inch Belt Outside Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Hacksaw Accessories
- Dock Equipment Accessories
- Encapsulated Chemical Suits
- Magnetic Ballasts
- Polypropylene Pipe
- LOUISVILLE FS1500 Series Fiberglass Step Ladders
- RUD CHAIN LRBS-FIX Lashing Load Rings
- CHICAGO PNEUMATIC CP7300 Series Air Drills
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU2900 Gas Springs
- ANVIL AS500 Series Channels, Solid
- APOLLO VALVES 70-140 Series Bronze Ball Valves
- GROVE GEAR NH Series, BMQ-L Style, 832 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- OSG General Purpose Finishing Coated Carbide Square End Mills
- KNIPEX Rings
- SQUARE D PowerPact BGL Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0367628 11313D25BN Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 12.95 Inch Height







