MAIN FILTER INC. MF0357369 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron Rating, Viton Seal, 8.32 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.756" |
| Collapse Pressure | 145 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Wire Mesh |
| Filter Rating | 60 µm |
| Filter Size | 147 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 8 8/25" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.595" |
| Top O.d. | 2.756" |
Product Details:
- Repalcement FILTER MART
Explore Products
- EATON 10250TP13 Legend Plate, 1.59 inch H x 1.59 inch W, Half Round Plate, Plastic, Red Field
- WOODHEAD 1200651641 804001K05M040 Single Ended Cordset, 4 Pole, Female To Pigtail, 22 AWG, TPE Cable, 4m
- PIP IC5/L Leather Gloves, L, Cowhide, Premium, Glove, Full Finger, Safety Cuff, Unlined, Blue
- ACCUTEMP ALLGB-40 Natural Gas Floor Mounted Stationary Kettles, 79900 BTUH, 37.1 x 51.6 x 77.5 Inch Size
- GRAINGER Y10X60 Runway Closure Marker, Yellow, 60 ft Length, 10 ft Width, 8 Mil Thick, 10 ft X 60 Ft
- 80/20 12064 Metal Hinge 50 x 63, Non Detachable
- SEALMASTER 3-23T 705335 Ball Insert Bearing, Cylindrical Bore, 2-3/16 Inch Inside Dia.
- PIP 22-615RHSS Hand Protection Claw Cover Gloves, S, White, Each
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Shelving
- Floor Grinder Accessories
- Dock Bumpers
- Window and Door Seals
- Aluminum Foil Rolls
- RINGERS GLOVES Synthetic Leather Foam Padded Palm Rope Rescue Gloves
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Metric
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants
- ANVIL AS888 Series Four Hole Splice Plates
- VULCAN HART French Door Handle
- APOLLO VALVES 73A-100 Series Carbon Steel Ball Valves
- MOLDED FIBERGLASS Trays
- HONEYWELL Return Foot Mounted Actuators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0357369 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron Rating, Viton Seal, 8.32 Inch Height
