MAIN FILTER INC. MF0347416 V3052513 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 9.8 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 1.752" |
| Capacity | 13.68g |
| Collapse Pressure | 3045 psi |
| Cracking Pressure | 3045 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 185 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 9 4/5" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 0.87" |
| Top O.d. | 1.752" |
Product Details:
- Repalcement ARGO V3052513
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Capacity | Filter Size | Collapse Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0004536 | 1.701" | 3.071" | 305 psi | - | 3.071" | 75.33g | 1018 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0005340 | 1.343" | 2.717" | - | 6.81" | 2.717" | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006002 | 0.476" | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | 2.36g | 32 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006006 | 0.87" | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | 5.48g | 71 sq. in. | 3045 psi | - | RFQ
|
![]() |
MF0006010 | 0.87" | 1.752" | - | - | 1.752" | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006014 | 1.346" | 2.717" | 3045 psi | 4 13/25" | 2.717" | 14.8g | 200 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006038 | 1.343" | 2.717" | - | 6.81" | 2.717" | - | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- GROVE NTWM-8/18 Turnout Gear Rack Wall Mount 8 Compartment
- PEER CHAIN 37877 Roller Chain, 50 Pitch, 100 Feet Length
- NIBCO NMFS43BAB8 MTPC-1805-66-V6 Balancing Valve, Manual, 3/4 MPT x 1-1/4 Inch Press, Brass
- EATON 5CLE-GNM-E Non-Disconnect Fuse Mount, 2-Barrel, 25A, 5.5 Kv, Glass Polyester Insulator, 60 Kv
- OSG 800-8019-30 Ball Bur SD, Ball, SD-42, Double Cut, 3 mm Head, 3 mm Shank
- GORLITZ E 04 Cable End, 11/16 Size
- SANDPIPER S05B2K1TPNS0E4. Ball Valve Pump, Non-Metallic, Top Discharge NPT, PVDF, Santoprene Diaph., 1/2 Inch Port
- HUSQVARNA 506310802 Transport Box
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil Skimmer Accessories
- Ergonomic Workbenches
- Snap Action Switches
- NEMA Magnetic Contactors
- Automotive Cleaners and Degreasers
- AKRO-MILS 33164 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- DESTACO 533, 535 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- HONEYWELL Rig Dog Knit Water Resistant Gloves
- BOLLE SAFETY Tracker High Protection Safety Glasses
- MAYHEW TOOLS Hollow Punches, Metric
- DAYTON Belt Drive Blowers, 12-3/4 Inch, Single Inlet
- EATON G Series Earth Leakage Modules, LG Frame
- VESTIL BT Series Heavy Duty Beam Tongs
- SCOTCH Standard Packaging Tape Dispensers
- UNIWELD 164 Series Cutting Tips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0347416 V3052513 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 9.8 Inch Height






