MAIN FILTER INC. MF0346410 Interchange Spin-On Filter, Glass, 10 Micron Rating, Buna Seal, 10.94 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Spin-On Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 5.06" |
| Burst Pressure | 261 psi |
| Collapse Pressure | 145 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Buna N |
| Height | 10.94" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Type | Buna N |
| Thread Size | 1 1/2" |
| Top O.d. | 5.06" |
Product Details:
- Repalcement AC DELCO
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Top I.d. | Seal Type | Filter Rating | Bottom O.d. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0003957 | Cellulose | 3 3/4" | 72 psi | - | - | Buna N | 20 µm | 3 3/4" | - | RFQ
|
![]() |
MF0004615 | Glass | 3 3/4" | 145 psi | 7.88" | - | Buna N | 10 µm | 3 3/4" | - | RFQ
|
![]() |
MF0007089 | Glass | 3 3/4" | 145 psi | 7.88" | - | Buna N | 10 µm | 3 3/4" | - | RFQ
|
![]() |
MF0007107 | Glass | 3.78" | 145 psi | 8.307" | - | Buna N | 10 µm | 3.78" | - | RFQ
|
![]() |
MF0007108 | Glass | 3.78" | 145 psi | 8.307" | - | Buna N | 25 µm | 3.78" | - | RFQ
|
![]() |
MF0007109 | Glass | 5.079" | 145 psi | 7.02" | - | Buna N | 25 µm | 5.079" | - | RFQ
|
![]() |
MF0007110 | Glass | 5.079" | 145 psi | 8.949" | - | Buna N | 10 µm | 5.079" | - | RFQ
|
Explore Products
- APOLLO VALVES 7030810 Bronze 2 Pcs Ball Valve with SS Lever and Nut 2 Inch Size, Union FNPT x FNPT
- MORSE CUTTING TOOLS 54015 Chucking Reamer, ‎0.06 Inch Dia., 4 Flute, Round Shank, Carbide, 1-1/2 Inch Length
- GATES 3/8VP5000 Banded V-Belt, 3 Strand, 500 Inch Outside Length
- STREN-FLEX SF0912G10SOGA Chain Sling, 12 Ft Sling Length, 4300 Lb Sling Capacity At 90 Deg, 9/32 Inch Chain Size
- CONDOR 4JC94 Knit Gloves, XL, Uncoated, 450 Deg. F Max Temp, Cotton, Brown, 1 PR
- PARKER RV01A00026
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 01J029 Stub Wire Gauge, # 29 Sst+ 135 Deg.
- SMC VALVES MXS12-20A-M9PSAPC Guided Cylinder, 12 mm Size, Double Acting Auto Switcher
Explore More
- KEYSHAFT
- Squeegee Handles
- Concrete Rakes and Movers
- Manual Diaphragm Valves
- Cable Staples
- Label Protectors
- KUSHLAN PRODUCTS Replacement Mixer Drum
- AKRO-MILS 35200 Nest And Stack Totes
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNC, 2B
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 208V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts
- ANVIL AS619 Series Square Washers
- SPEEDAIRE Quick Connect Coupling Sockets
- PARKER Agricultural Interchange Quick Coupling Adapters
- BALDOR / DODGE EZ Kleen, GTUEZ, Two-Bolt Pillow Block, Ball Bearings
- SURE SHOT Nozzles
- ANVIL 821 Series Flanged Cross, Class 125 Standard, Black
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0346410 Interchange Spin-On Filter, Glass, 10 Micron Rating, Buna Seal, 10.94 Inch Height






