MAIN FILTER INC. MF0336584 HC8200FDN13Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 12.99 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.992" |
| Capacity | 91.19g |
| Collapse Pressure | 305 psi |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Filter Size | 973 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 12.99" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.504" |
| Top O.d. | 2.992" |
Product Details:
- Repalcement PALL HC8200FDN13Z
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Capacity | Filter Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005334 | 0.87" | Glass | 1.752" | - | - | 1.752" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0005999 | 1.654" | Glass | 3.898" | 145 psi | 18 1/2" | 3.898" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006011 | 0.87" | Glass | 1.752" | - | - | 1.752" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006015 | 1.346" | Glass | 2.362" | 3045 psi | 5.079" | 2.362" | 16.08g | 172 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0006019 | 1.343" | Glass | 2.717" | 3045 psi | 6.81" | 2.717" | 29.42g | 314 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0006031 | 0.87" | Glass | 1.752" | - | - | 1.752" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006052 | 1.26" | Glass | 2.898" | 363 psi | 3.89" | 2.898" | 18.83g | 201 sq. in. | - | RFQ
|
Explore Products
- ICE-O-MATIC GEMD270A2 Ice Maker and Dispenser, Air Cooled, Nugget Cube Type, 273 lb Ice Production per Day
- SMITH COOPER INTERNATIONAL S2216MC010 Stub End 1 Inch Butt Weld 316l Stainless Steel
- VESTIL BR-M3S-W-BK Steel Bicycle Rack, 40-3/8 x 12-7/8 x 4-1/16 Inch, Black
- REGAL 041216AS Round Die, #10-48 NS, Right Hand, 1 Inch O.D.
- APPLETON ELECTRIC RQSPB32LT008
- EATON SVX040A1-4A1N1B1B4D3 Adjustable Frequency Drive, 40HP, RS-232 with D9, 1 Al, 2 AO, No Brake Chopper, FR7
- GRAINGER BS7-13 Bronze Rod, 7/8 Inch OD, 13 Inch Length
- SPEARS VALVES 866SV-526 Clamp-On Saddle, Socket, FKM, SS, 6 x 1-1/4 Inch Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Fan and Limit Controls
- Leather Palm Gloves
- Sharpening Stone and File Sets
- Paint Shields and Trim Guides
- Belt Drive Blower Accessories
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Red
- DESTACO 2010 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Carbide Tipped
- MUELLER INDUSTRIES 794F Duplex Basket Strainers
- LIFT-ALL Wire Rope Sling, Two Leg Bridle, 8800 lb. @ 60 Degrees
- PEMKO Sponge Door Frame Weatherstrip
- OSG 10051 Straight Flute tap
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Orange
- CALBRITE Flameproof Barrier Glands, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0336584 HC8200FDN13Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 12.99 Inch Height






