MAIN FILTER INC. MF0335767 CFI040B Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Viton Seal, 3.35 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 1.38" |
| Bottom O.d. | 2 19/25" |
| Capacity | 5.16g |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Cellulose |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 129 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 3.35" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.38" |
| Top O.d. | 2 19/25" |
Product Details:
- Repalcement OMT CFI040B
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Filter Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0004718 | Cellulose | 3.898" | 1.595" | 44 psi | - | 3.898" | Outside In | 714 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0024285 | Cellulose | 1.791" | 0.807" | 145 psi | 4.09" | 1.791" | Outside In | 96 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0025911 | Cellulose | 5.61" | 3.996" | 51 psi | - | 5.61" | Outside In | 2086 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0025968 | Cellulose | 2.315" | 1.114" | 145 psi | 5.27" | 2.315" | Outside In | 242 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0026176 | Cellulose | 4.252" | 3.11" | - | - | 4.252" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0026226 | Cellulose | 2.756" | 1.693" | 145 psi | 8.89" | 2.756" | Inside Out | 378 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0028595 | Cellulose | 2.756" | 1.161" | 44 psi | 5.11" | 2.756" | Outside In | 254 sq. in. | - | RFQ
|
Explore Products
- EATON 69C2567G01
- TEADIT SW316G.10.150 Metalflex Spiral Wound Gasket, 913, 10 Inch Size, 150# Class, 316/GRAF Winding, CS Outer
- INDUSTRIAL SCIENTIFIC 18109436 Sensor Barrier Assembly, Gasket
- TENSABARRIER 884-33-MAX-L7X-C Spike Post, Plastic, Black, 43 Inch Height, 2 1/2 Inch Dia., Stake, Steel
- ALL MATERIAL HANDLING CROX06 Eye Self Locking Hook, Grade 100, 7/32-1/4 Inch Chain Size
- MARTIN SPROCKET S618 Spur Gear, 6 Diametral Pitch, 3 Inch Pitch Dia., Reborable, Steel
- APPROVED VENDOR 1NLR7 Sheet Acetal Black 2 Inch T 12 x 12 In
- SPEARS VALVES 753301-020C Wafer Butterfly Valve, 2 Inch Size, CPVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Ultrasonic Thickness Gauge Accessories
- Zone Valves
- O-Ring Kits
- Retrieving Tools
- Manual Diaphragm Valves
- DESTACO G Series Straight Line Action Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polypropylene, Printed Graduations
- ANVIL 2177 Series Socket Weld Caps, Forged Steel
- FLOJET Double Diaphragm Pumps
- APPROVED VENDOR Square Head Plug, Stainless Steel
- NEW PIG Spill Containment Berm Corner
- AMERICAN TORCH TIP Contact Tip 3/32 Inch
- EATON General Purpose Encapsulated Medium Voltage Transformers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0335767 CFI040B Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Viton Seal, 3.35 Inch Height







