MAIN FILTER INC. MF0335617 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 4.44 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 1.772" |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 25 µm |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.004" |
| Top O.d. | 1.772" |
Product Details:
- Repalcement NUOVO PIGNONE
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top I.d. | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Filter Rating | Bottom O.d. | Flow Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005345 | Glass | 1.898" | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 25 µm | 3.563" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0005348 | Glass | 1.898" | 3.563" | 435 psi | 12.91" | 25 µm | 3.563" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006005 | Glass | 0.476" | 1.378" | 3045 psi | 3.66" | 25 µm | 1.378" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006009 | Glass | 0.87" | 1.752" | 3045 psi | 3.58" | 25 µm | 1.752" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006013 | Glass | 0.87" | 1.752" | 3045 psi | - | 25 µm | 1.752" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006017 | Glass | 1.346" | 2.717" | 3045 psi | 4 13/25" | 25 µm | 2.717" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006021 | Glass | 1.343" | 2.717" | 3045 psi | 6.81" | 25 µm | 2.717" | Outside In | - | RFQ
|
Explore Products
- SQUARE D H363AWC Safety Switch 600VAC 3PST 100 Amps AC
- INGERSOLL-RAND 97040-1 Center Body
- EATON C25DGD315A Definite Purpose Contactor, Quick, 40A, 24 Vac, 50/60 Hz, 1No, 2-Pole, Non-Reversing
- DIXON P6E-218B-21SH Stub Shaft
- BISHOP-WISECARVER 3703
- WOODHEAD 1300500239 ENQ2135M060 Cordset, MMJ, 6m, Stranded
- SMC VALVES SS5Y5-42-02-02-Q Valve Manifold, 1/4 Base Mount Size
- SOUTHWIRE COMPANY 55401399 Metal Clad Armored Cable, 3 Conductor, 4 Awg, Aluminium Armor, PVC Jacket







