MAIN FILTER INC. MF0335057 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Viton Seal, 9.25 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.071" |
| Capacity | 22.05g |
| Collapse Pressure | 305 psi |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Cellulose |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 551 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 9 1/4" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.595" |
| Top O.d. | 3.071" |
Product Details:
- Repalcement MP FILTRI
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Filter Size | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0004036 | 3.898" | Cellulose | 1.654" | 145 psi | 27.95" | 3.898" | 2611 sq. in. | 104.46g | - | RFQ
|
![]() |
MF0004048 | 3.898" | Cellulose | 1.654" | 145 psi | - | 3.898" | 1719 sq. in. | 68.75g | - | RFQ
|
![]() |
MF0004094 | 3.898" | Cellulose | 1.654" | 145 psi | - | 3.898" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0004207 | 1.752" | Cellulose | 0.87" | - | 3.54" | 1.752" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0004442 | 1.378" | Cellulose | 0.476" | 435 psi | 3.7" | 1.378" | 32 sq. in. | 1.28g | - | RFQ
|
![]() |
MF0004445 | 1.752" | Cellulose | 0.87" | - | 3.54" | 1.752" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0004448 | 1.752" | Cellulose | 0.87" | 435 psi | - | 1.752" | 135 sq. in. | 5.41g | - | RFQ
|
Explore Products
- TITAN FASTENERS JJF06128
- STREN-FLEX EEF2-912-4 Web Sling Eye Eye 4 Feet Length 33600 Lb Cap
- MORSE DRUM X02-400-96 Simple Hand Crank Option For 400A-96
- BALDOR / DODGE 071627 EP4B-IP-508L IP Bearing, Bore Round, Steel, Shaft Size 5.4375 Inch
- EATON XTAR065D11N040 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 400 V 50 Hz, D Frame, 24-40 A
- WINTERS INSTRUMENTS PPC5291 Process 0-1500 Psi/Kpa 1/2 Inch, Back Brass
- SUPER-STRUT S251-18 Cantilever Bracket, 18 Inch Length
- EATON HFWF3175D17 Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type Hfwf, 3-Pole, 175A, 240 Vac, 70 Kaic At 240 Vac
Explore More
- KEYSHAFT
- Dry Baths
- Bore Polishers
- Indexable End Mills
- Power Distribution Blocks
- Chain
- OIL SAFE Mini Spout Lids
- VIEGA PROPRESS 45 Degree Elbows, Copper, Press x Press, EPDM
- MUELLER INDUSTRIES 863M Carbon Steel Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PP Griffin Style Low Form Beakers
- CONDOR Cowhide Leather Driver Gloves, Shirred Cuff, Yellow
- APPLETON ELECTRIC Pin And Sleeve Receptacles
- CHICAGO PNEUMATIC CP785 Series Air Drills
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Twist-Lock Watertight Safety-Shroud Receptacles
- POLAR TECH Insulated Shipping Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0335057 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Viton Seal, 9.25 Inch Height






