MAIN FILTER INC. MF0320517 HP37L812MB Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 7.83 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.681" |
| Capacity | 53.36g |
| Collapse Pressure | 363 psi |
| Cracking Pressure | 363 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 545 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 7.83" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.913" |
| Top O.d. | 3.681" |
Product Details:
- Repalcement HY-PRO HP37L812MB
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006565 | Glass | 2.756" | 1.378" | 145 psi | 5.11" | 2.756" | Outside In | 20.75g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007134 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007537 | Glass | 2.717" | 1.347" | - | - | 2.717" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0024424 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0025799 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056915 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056916 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
Explore Products
- PARKER 06E18B21AC
- LINN GEAR 50-3b45 Sprocket, 8.960 Inch Pitch Diameter, 1.25 Inch Stock Bore
- MAIN FILTER INC. MF0026364 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Viton Seal, 8.11 Inch Height
- SPEC BM189205 Disc Spring, Metric, High Carbon Steel, 2 mm Thick, 849N, Plain
- SMC VALVES NCDA1F250-1400H Tie Rod Cylinder, 2.5 Inch Size, Double Acting Auto Switcher
- MILWAUKEE 48-20-5240 Core Bit, 3 9/16 Inch Core Dia, 3.5625 Decimal Equivalent, 2 Inch Size
- GRAINGER 21358_24_0 Alloy Steel Round Tube, 24 Inch Overall Length, 0.028 Inch Wall Thick
- WINSMITH E26MSFS32240A8 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Washdown Motors
- Brass Air Brake Connectors and Accessories
- Maintenance Set
- Electric Shears
- Hand Scrapers
- HI TEMP Welding Pad
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb
- TYGON 2001 Chemical Resistant Pump Tubings
- REVCOR Blower Wheels, Direct Drive, Double Inlet Forward Curve, Convex
- ANVIL AS210BTB Series Welded Channels
- APPROVED VENDOR Nipple 3/4 Inch, Galvanised Steel
- COXREELS SGW Series Spring Driven Hose Reels
- KERN AND SOHN OBB-AS Series Mechanical Stages
- UNIWELD GPP Series Cutting Tips
- SEALMASTER CRBFTRS Series Two-Bolt Flange Bearings, Bolt-On Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0320517 HP37L812MB Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 7.83 Inch Height




