MAIN FILTER INC. MF0319936 H940013005BN Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 13.07 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 2.224" |
| Bottom O.d. | 3.78" |
| Cracking Pressure | 363 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 2.224" |
| Top O.d. | 3.78" |
Product Details:
- Repalcement HYDAC/HYCON H940013005BN
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0056924 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0056925 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057058 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057059 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058201 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058211 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058221 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
Explore More
- KEYSHAFT
- Cordless Ratchets
- Pneumatic Grippers
- Flange
- Flat Beam Torque Wrenches
- Asphalt Testing Compression Machines
- LOC-LINE Round Nozzle
- OIL SAFE Frame Mount Suction Hose Racks
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Premium A+ Side Leather Palm Work Gloves
- JACKSON SAFETY Due North Heavy Duty Industrial Ice Traction Aids-Integrated Spikes
- RUD CHAIN PP-B PowerPoint Ring Connections, Metric
- WOODHEAD 130191 Series Fluroscent Lamp
- LINN GEAR Idler Sprockets, 50 Chain
- TEMPCO Bulb and Capillary Thermostats
- JOMAR VALVE Brass Utility Gas Ball Valves, Full Port, Service Bypass, 125 PSIG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0319936 H940013005BN Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 13.07 Inch Height




