MAIN FILTER INC. MF0319550 H82008003BN Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 8.18 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.992" |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.504" |
| Top O.d. | 2.992" |
Product Details:
- Repalcement HYDAC/HYCON H82008003BN
Explore Products
- TITAN FASTENERS AREELA11414
- GRAINGER 21520_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 17-4, 0.75 Inch Thick, 3/4 Inch X 24 Inch Size, Hot Rolled, Mill
- SEALMASTER ER-204TM 704045 Ball Insert Bearing, Cylindrical Bore, 20 mm Inside Dia., Standard Duty
- MAIN FILTER INC. MF0709736 M0750724001 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Buna Seal, 18.3 Inch Height
- TITAN FASTENERS AWCH2C
- LINN GEAR gk10080 Key, 1 x 8 Inch Size
- GRAND ROCK VG-0883 Pipe, 5 Inch Size, 2-Bend Outer Dia.
- VEGA TOOLS 22EP6 Impact Socket, 3/8 X 3/8 Inch Extension, 6 Inch Pin
Explore More
- KEYSHAFT
- Guardrails
- Sanding Disc Rolls
- Plastic Chain Barrier Accessories
- Fire Hose Reels and Storage Racks
- Maintenance Work Supports
- 3M 6000 Series Mold Remediation Respirator Kits
- JOHN GUEST Male Connectors, BSPT Thread, Acetal Gray
- ANVIL AS200DS Series Dakota Smart-Strut
- MANITOWOC Cartridge For Ar
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Return Line Filters, Glass, 5 Micron
- BALDOR / DODGE XT25 Heavy Duty Wing Pulleys
- NORTON ABRASIVES A259PS ProSand AO Fine Grit Paper Sheets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0319550 H82008003BN Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 8.18 Inch Height
