MAIN FILTER INC. MF0319007 0660D003BNHC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 12.91 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.563" |
| Capacity | 76.1g |
| Collapse Pressure | 435 psi |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 1028 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 12.91" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.898" |
| Top O.d. | 3.563" |
Product Details:
- Repalcement HYDAC/HYCON 0660D003BNHC
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Top I.d. | Height | Cracking Pressure | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0025808 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057046 | 3.937" | Glass | 1.63" | 18.465" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057047 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057056 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057057 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058199 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058209 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC KPCL1075GMTLUP Light Fixture, 100W
- EATON XTAE007B10TDP24 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 7 A, 24 Vdc, 1No, B Frame, 45 mm, 0.16-0.24 A
- WOODHEAD 1300130271 1R3D06A25M020 Male Receptacle, 3 Pole, 2 m, 18/1 PVC
- EATON SPX030A2-5A4N1-CQ Adjustable Frequency Drive, 30 HP, 525-690V, NEMA Type 12, No Brake Chopper, Ethernet IP
- EBERBACH E5910 Perforated Platform, 36 Inch Length
- BUNTING BEARINGS M3025BU Dry Lubricant Bearing, Metric, Size 30 x 34 x 25 mm
- EATON NGS312039B20ZGMC Molded Case Circuit Breaker, Alsig W/ Maint. Mode Trip, 3-Pole, 1200A, 480 Vac, Line/Load
- APPROVED VENDOR 2EYZ6 Flat Stock Aluminium 6061 1/4 x 3 Inch 3 Feet
Explore More
- KEYSHAFT
- Scullery Sinks
- Chain Slings
- Taping Tools Trowels and Floats
- Hasps
- Furnace Ignitors Controls
- KUSHLAN PRODUCTS Power Concrete Screed Blades
- OIL SAFE Color Coded Steel Tubes
- ADB HOIST RINGS MFG. Offset Hex Keys
- LUMAPRO U Bend Light Bulbs
- VIEGA PROPRESS 45 Degree Elbows, Copper, Press x Press, EPDM
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 DWV Fabricated Fitting 90 Deg. Street Elbows, Spigot x Socket
- TE-CO Clamps
- IRON HORSE Aluminum Worm Gearbox Single Output Shafts
- GRAINGER Aluminium Tube Square Head Plugs
- UNISTRUT P3300SL Series Channels, 10 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0319007 0660D003BNHC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 12.91 Inch Height




