MAIN FILTER INC. MF0307936 HF30514 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 12.87 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 1.693" |
| Bottom O.d. | 3.799" |
| Capacity | 78.04g |
| Collapse Pressure | 145 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 1055 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 12.87" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.693" |
| Top O.d. | 3.799" |
Product Details:
- Repalcement FLEETGUARD HF30514
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Top I.d. | Height | Cracking Pressure | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0025808 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057046 | 3.937" | Glass | 1.63" | 18.465" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057047 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057056 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057057 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058199 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058209 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- QORPAK CAP-00521 Closure 33mm Natural
- PIP 6010/M Welding Protection Gloves, M, Gold, Dozen
- NORLAKE 117926 NOR-LAKE SCIENTIFIC 117926
- TRIUMPH TWIST DRILL 011208.20 Drill, General Purpose, 1/8 Size, 118 Deg. Point, HSS, Black Oxide
- BRADY 108897 Pipe Marker, Domestic Hot Water, Green, White, Fits 2 Inch and Smaller OD, 30 Pipe Marker
- KMC CONTROLS CFV1709Z1 481V49 Cable Clamp, Cushioned With Flared Edge, Hot Dipped Galv, 0.2813 In Mounting Hole Dia., 1 In Clamping Dia.
- WATTS 3517-14 0959138 Elbow, 3/4 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Filtration Accessories
- Safety and Disconnect Switch Accessories
- Machine Bolts
- Floor Machine Accessories
- Lab Condensers
- TURTLESKIN CP Apron
- OIL SAFE Lubrication Work Centers
- RINGERS GLOVES Thermal Insulated Impact Gloves
- ANVIL AS1300 Series Universal Clamps, Electro Galvanized
- CONDOR Vinyl, Security Sign, Restricted Area
- PETERSEN PRODUCTS 129 Series Pipe Plug
- LINN GEAR Double 40 Series Strand Sprockets
- CONDOR Mechanics And Riggers Style Cold Condition Insulated Gloves
- PLAST-O-MATIC TABRA Series Air Actuators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0307936 HF30514 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 12.87 Inch Height




