MAIN FILTER INC. MF0306255 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 4.6 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.756" |
| Capacity | 19.25g |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 260 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 4 3/5" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.319" |
| Top O.d. | 2.756" |
Product Details:
- Repalcement FILTER MART
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Top I.d. | Height | Cracking Pressure | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0025808 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057046 | 3.937" | Glass | 1.63" | 18.465" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057047 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057056 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057057 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058199 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058209 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- BUSSMANN F03B250V1/8AS Cartridge Fuse, Slow Blow, With Indicator, 250VAC
- HAMILTON W-1030-DT70-1-1/4 Cast Iron Wheel, 10 Inch Diameter, 3 Inch Wide, 1 1/4 Inch Precision Roller Bearing
- GATES E2MR-132-09 Round Tooth Timing Belt, 0.079 Inch Pitch, 66 Teeth
- ACCUFORM SIGNS TDG301RD Numbered Tags 1-1/8 Inch 101 To 200
- INGERSOLL-RAND 90975 Swivel Nut
- STARRETT 770BXTZ-138 72562 Digital 3-Point Inside Micrometer, 1 Inch To 1.375 In/25 mm To 35 mm Range, Ip65
- PEER CHAIN 44070 Sprocket, 1-1/4 Inch Size, Finished Bore, Black Oxide
- MORSE CUTTING TOOLS 59635 Rotary File Bit, Sd-1Nf Style, Carbide Burr, Non Ferrous
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Check Valves
- Warning Light and Audible Device Accessories
- Solders
- Lubrication Pumps
- Metal Detectable Markers and Pens
- LOC-LINE Round Nozzle
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Black
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 500 Gas Springs
- BOSCH Spline Core Bit With Shank
- VERMONT GAGE Steel Z Go Reversible Assemblies, Green
- ALL GEAR Tower Line Low Stretch Static Kermantle Arborist Climbing Lines
- RUD CHAIN VWBG Load Rings, Metric Fine Thread, Variable Length
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0306255 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 4.6 Inch Height




