MAIN FILTER INC. MF0302556 C926699 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 16.85 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.071" |
| Capacity | 75.33g |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 1018 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.701" |
| Top O.d. | 3.071" |
Product Details:
- Repalcement COMMERCIAL C926699
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Top I.d. | Height | Cracking Pressure | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0025808 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057046 | 3.937" | Glass | 1.63" | 18.465" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057047 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057056 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057057 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058199 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058209 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- VERMONT GAGE 922203230 Step Assembly, Class ZZ, Black Guard, Red
- GRAINGER LMDA-POA 50G-FI Low-Profile Easy-Turn Bolt-Hole Caster, 2 Inch Size Wheel Dia, 175 lb, Swivel, Nylon
- SLOAN 3862078
- SPEEDAIRE 5VME4 Clevis Bracket For 63mm Bore Alum
- NOTRAX 103R0078CH Indoor Matting, , 200 cm x 20M Size
- WRIGHT TOOL 9136 Square Shank Screwdriver, 3/8 Inch Tip Size, 15-1/2 Inch Length
- MILWAUKEE VALVE HL233B A S Butterfly Valve, Lug Type, Lever Handle, Ductile Iron, 6 Inch Valve Size
- APPROVED VENDOR 898164-PG Wood Screw, Steel, 0.359 In Head Dia., 7/8 In Lg., 11/32 In Drive Size, 10 Screw Size, Flat
Explore More
- KEYSHAFT
- Gearmotor Accessories
- Fire Extinguisher Cabinets
- Gas Heater Accessories
- Belt Barrier and Post Accessories
- Lab Oven and Furnace Accessories
- NEWSTRIPE AeroVent Aerosol Can Recycling Systems
- ANSELL 11-651 Hyflex Medium Duty Cut Resistant Industrial Protective Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 781SS-WE Y Strainers
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Industrial Vented/Bleach Ball Valves, Flanged Ends, FKM
- STARRETT Antennas
- NIBCO 6501-3-3 Series Thread Couplings, FPT x FPT, Kynar Red PVDF Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0302556 C926699 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 16.85 Inch Height




