MAIN FILTER INC. MF0290249 BE65002606AV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 25.7 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.795" |
| Capacity | 182.66g |
| Collapse Pressure | 145 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Filter Size | 1949 sq. in. |
| Flow Direction | Inside Out |
| Flow Type | Inside Out |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 25.7" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 2.205" |
| Top O.d. | 3.795" |
Product Details:
- Repalcement BEHRINGER BE65002606AV
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Cracking Pressure | Top I.d. | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006416 | 4.488" | Glass | - | - | 16.22" | 4.488" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006769 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | - | 2.362" | Outside In | 21.55g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007069 | 5.65" | Glass | 435 psi | - | 36 1/4" | 5.65" | Outside In | 447.32g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007075 | 3.9" | Glass | 145 psi | 2.03" | - | 3.9" | Outside In | 47.41g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007081 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | 7.99" | 2.362" | Outside In | 20.22g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007219 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | - | 2.362" | Outside In | 13.36g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007321 | 1.378" | Glass | 435 psi | - | 4.13" | 1.378" | Outside In | 4.55g | - | RFQ
|
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC KPCL1010J5G48UP Light Fixture, 100W
- EATON DH325FRKV Low Voltage Safety Switch, 240/250 VAC/VDC, 400A, 3P
- MAIN FILTER INC. MF0578414 RVR1361K10V Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Viton Seal, 9.21 Inch Height
- APPROVED VENDOR 5TPD4 Single Rod Pegboard Hook 6 Inch
- APPROVED VENDOR 5MA89 Binding Post, 8-32 Thread Size, SS, 5/8 In Barrel Lg., 13/64 In Barrel Dia.
- GRAINGER 467_72_0 Stainless Steel Round Tube 304, 1/2 Inch Dia, 6 Ft Length, 0.049 Inch Wall Thick, Welded
Explore More
- KEYSHAFT
- Timed Electric Auto Drain Valves
- Mechanical Connectors
- Damper and Valve Replacement Motors
- Masonry Drill Bits
- Propellers
- DICKSON 6 Inch Charts
- LEATHERHEAD TOOLS Pro Lite Series Pike Poles
- MUELLER INDUSTRIES 862 Carbon Steel Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Vacuum Bottles, Polypropylene
- ADVANCE TABCO Scullery Sink, 2 Station
- E JAMES & CO Rubber Sheet, Extreme Temperature, 30A
- BENCHMARK SCIENTIFIC Adapters For Micro Rotors
- MCR SAFETY Neomax Neoprene Coated Green Work Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 105MBP Silent Check Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0290249 BE65002606AV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 25.7 Inch Height







