Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.087" |
| Capacity | 14.13g |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 144 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 4 14/25" |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 0.965" |
| Top O.d. | 2.087" |