MAIN FILTER INC. MF0264342 G03360 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 19.01 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 3.799" |
| Bottom O.d. | 5.65" |
| Capacity | 233.41g |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 2384 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top O.d. | 5.65" |
Product Details:
- Repalcement PARKER G03360
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Cracking Pressure | Top I.d. | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006130 | 2.165" | Glass | 232 psi | 1.024" | 6.57" | 2.165" | Outside In | 23.43g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006156 | 2.362" | Glass | 145 psi | 1.161" | 5.27" | 2.362" | Outside In | 19.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006177 | 1.772" | Glass | 232 psi | 0.906" | - | 1.772" | Outside In | 16.89g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006184 | 2.028" | Glass | 435 psi | - | 4.05" | 2.028" | Outside In | 8.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006195 | 2.894" | Glass | 435 psi | - | 5.66" | 2.894" | Outside In | 26.31g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006197 | 3 19/25" | Glass | 435 psi | - | 13.11" | 3 19/25" | Outside In | 63.43g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006205 | 3.032" | Glass | 435 psi | - | - | 3.032" | Outside In | 35.81g | - | RFQ
|
Explore Products
- ALLEGRO SAFETY 9700-72 Coupler, 1/2 Inch Size, Industrial Interchange
- WESTWARD 2AJF4 Starting Punch, 1/8 Inch Tip Dia, 5/16 Inch Shank Wd, 1 5/8 Inch Taper Length, 5 Inch Overall Length, Hexagon, Flat
- ADAPT-ALL 9059-0402 Adapter Bspp To Jic 7/16-20 1/8 Inch-28
- EAGLE TOOL US EHS37536 Flexible Drill Bit 3/8 Inch Diameter x 36 Inch Length
- VERMONT GAGE 112122980 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 22.98 mm Size
- SMC VALVES NCQ2B40-25DMZ Compact Cylinder, 40 mm Size, Double Acting
- CH HANSON 43451 HW Numbered Valve Tag, 176 To 175, Brass
- APPLETON ELECTRIC KPCL4010J5MTL Light Fixture, 400W
Explore More
- KEYSHAFT
- Bench Triple Output DC Power Supplies
- Milling Inserts
- Antistatic Heel Ground Assembly
- Paint Strainers
- Exhaust Port Flow Controls
- DWYER INSTRUMENTS DPG-200 Series Digital Pressure Gages
- MECHANIX Carbon X Level 1 Heat Resistant Gloves
- TURTLESKIN CP-430 Insider Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 25 mm Glass Culture Tubes
- E JAMES & CO Rubber Sheet, Water Resistant, 70A
- COOPER B-LINE B281SQ Series Post Bases
- IRSG Wire Carts
- CARRIER Motor Kits
- MILLER BY HONEYWELL Revolution Arc-Rated Harnesses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0264342 G03360 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 19.01 Inch Height







