MAIN FILTER INC. MF0258752 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 16.85 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.071" |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.701" |
| Top O.d. | 3.071" |
Product Details:
- Repalcement MP FILTRI
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005332 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | 3.3" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005335 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | - | 1.85" | Outside In | 13.9g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005338 | 1.346" | Glass | 2.717" | 435 psi | 4 13/25" | 2.717" | Outside In | 20.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005344 | 1.898" | Glass | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 3.563" | Outside In | 48.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006004 | 0.476" | Glass | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | Outside In | 3.13g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006008 | 0.87" | Glass | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006012 | 0.87" | Glass | 1.752" | 3045 psi | - | 1.752" | Outside In | 10.29g | - | RFQ
|
Explore Products
- MARTIN SPROCKET CMW24032H60 Wing Pulley, Mine Duty, 24 Inch O.D., M-HE60 Bushing, 32 Inch Face Width, Steel
- IRSG NT-48 Nesting Wire Cart 25 Inch Width 45-1/2 Inch Length
- APOLLO VALVES 70143B12AK Ball Valve, Size 1/2 Inch, Bronze
- DIXON RBPB-SK33
- BOSTON GEAR 52708
- SAGINAW SCE-20EL1610SS6LP Enclosure, 20 x 16 x 10 Inch Size, Wall Mount, 316L Stainless Steel, #4 Brush Finish
- PAULSON 510-WEN Safety Goggles, Ansi Dust/Splash Rating, Indirect, Black, Clear
- FABORY M01230.240.0050 Hex Head Cap Screw, M24x3 Thread Size, Steel, 50mm Lg., 15mm Head Ht., Class 8.8, Yellow Zn Plated
Explore More
- KEYSHAFT
- Alignment Tools
- Hand Sinks and Hand Wash Stations
- Aluminized Aprons
- Underground Enclosures
- Fence Rails
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Blue
- FIRE-DEX Bibbed Fire Hoods
- VIBCO VMC Series Electric Vibrators
- BURNDY GRC Type Mechanical Ground Rod Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 109MDT Silent Check Valves
- EDWARDS SIGNALING Wiring Harness
- NOBLES Drain Hose Assemblies
- WATTS RK-1000DCV Series Backflow Preventer Repair Kit
- DIXON V-Series Hydraulic Interchange Valved Male Couplers
- MOVINCOOL Evaporators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0258752 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 16.85 Inch Height







