MAIN FILTER INC. MF0222453 P167181 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.48 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 1.772" |
| Capacity | 8.32g |
| Cracking Pressure | 3045 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 85 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 4 12/25" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1" |
| Top O.d. | 1.772" |
Product Details:
- Repalcement DONALDSON/FBO/DCI P167181
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005332 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | 3.3" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005335 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | - | 1.85" | Outside In | 13.9g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005338 | 1.346" | Glass | 2.717" | 435 psi | 4 13/25" | 2.717" | Outside In | 20.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005344 | 1.898" | Glass | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 3.563" | Outside In | 48.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006004 | 0.476" | Glass | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | Outside In | 3.13g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006008 | 0.87" | Glass | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006012 | 0.87" | Glass | 1.752" | 3045 psi | - | 1.752" | Outside In | 10.29g | - | RFQ
|
Explore Products
- VEGA TOOLS H2064L Hex L Key, 5/16 Inch Tip Size, Long
- CEMENTEX USA IT12-T27XL Torx Bit Socket, 1/2 Inch Square Drive, 27XL Size
- SMC VALVES CG1LA63-700 Round Body Cylinder, 63 mm Size, Double Acting
- SPEARS VALVES 5520 Cement Roller, 4 Inch Capacity
- EATON QC2040D Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Type Qc, High Intensity Discharge, 40 A, 10 Kaic, 2-Pole
- LENOX TOOLS 97248D2B144345 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 14 Feet 3 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- SYSTEM SENSOR DST1 Sampling Tube 1 Feet
Explore More
- KEYSHAFT
- Cam Followers and Track Rollers
- Gas Connector Fitting
- Class J Fuses
- Disc Springs
- Control Transformers
- DICKSON 4 Inch Pressure Chart Recorders
- JOHN GUEST Union Elbows, Acetal Gray
- ANVIL AS520EH Series Channel With Elongated Holes
- ANVIL AS6153 Series Safety End Caps
- PRINCETON TEC Headlamps
- APPROVED VENDOR Piston Ring Sets
- HOFFMAN 90 Degree Horizontal E Bend Sections
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Industrial 3-Way Horizontal Diverter Ball Valves Regular Style, Socket, FKM
- NIBCO 705-D-LF Series Vent Elbows, S, C x C, Performance Bronze
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0222453 P167181 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.48 Inch Height







