MAIN FILTER INC. MF0211808 P3051050 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron Rating, Viton Seal, 4.09 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 1.791" |
| Capacity | 3.84g |
| Collapse Pressure | 145 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Cellulose |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 96 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 4.09" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 0.807" |
| Top O.d. | 1.791" |
Product Details:
- Repalcement ARGO P3051050
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Filter Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0004718 | Cellulose | 3.898" | 1.595" | 44 psi | - | 3.898" | Outside In | 714 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0024285 | Cellulose | 1.791" | 0.807" | 145 psi | 4.09" | 1.791" | Outside In | 96 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0025911 | Cellulose | 5.61" | 3.996" | 51 psi | - | 5.61" | Outside In | 2086 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0025968 | Cellulose | 2.315" | 1.114" | 145 psi | 5.27" | 2.315" | Outside In | 242 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0026176 | Cellulose | 4.252" | 3.11" | - | - | 4.252" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0026226 | Cellulose | 2.756" | 1.693" | 145 psi | 8.89" | 2.756" | Inside Out | 378 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0028595 | Cellulose | 2.756" | 1.161" | 44 psi | 5.11" | 2.756" | Outside In | 254 sq. in. | - | RFQ
|
Explore Products
- ANVIL 0330523119 CW Nipple, XH, Black Steel, 3/4 X 30 Inch Size
- VERMONT GAGE 371174060 Plug Gage Assembly, Go/NoGo, 1 3/16-20 Un, 3A
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND 304814D Compression Spring, 796 lbs/In Stiffness Rate, 1116 lbf Load Capacity, Chrome Silicone
- PIP M500-XS Hand Protection Cut Resistant Gloves, XS, Green, Dozen
- OSG 8526445 Corner Radius End Mill, Carbide, 2 mm Milling Dia., 10 mm Neck Length
- ARCH CUTTING TOOLS E08J SCLPR2 Boring Bar
- CLE-FORCE C68025 Jobber Length Drill, 29/64 Inch Size, RHS/RHC, 118 Deg. Radial Point, HSS, Steam Oxide
- REGAL 017270AS74 Hand Tap, 9/16-18 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Plug, Left Hand With Chrome
Explore More
- KEYSHAFT
- Capacitors
- High Speed Semiconductor Fuses
- Electric Infrared Heater Accessories
- Laboratory Air Compressors
- Bin Shelving Accessories
- CHICAGO PNEUMATIC CP7769/CP7779 Series Impact Wrenches
- ANVIL AS200 Series Welded Channels
- RITTAL Sloped Top Enclosure, Hinged Cover
- AMS Brass Liners
- CEMENTEX USA Insulated Sockets, 3/4 Inch Square Drive
- DAYTON Locks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0211808 P3051050 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron Rating, Viton Seal, 4.09 Inch Height






