MAIN FILTER INC. MF0201950 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 8.18 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.992" |
| Capacity | 59.18g |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Filter Size | 605 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 8.18" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.504" |
| Top O.d. | 2.992" |
Product Details:
- Repalcement SEPARATION TECHNOLOGIES
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Capacity | Filter Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005334 | 0.87" | Glass | 1.752" | - | - | 1.752" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0005999 | 1.654" | Glass | 3.898" | 145 psi | 18 1/2" | 3.898" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006011 | 0.87" | Glass | 1.752" | - | - | 1.752" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006015 | 1.346" | Glass | 2.362" | 3045 psi | 5.079" | 2.362" | 16.08g | 172 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0006019 | 1.343" | Glass | 2.717" | 3045 psi | 6.81" | 2.717" | 29.42g | 314 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0006031 | 0.87" | Glass | 1.752" | - | - | 1.752" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006052 | 1.26" | Glass | 2.898" | 363 psi | 3.89" | 2.898" | 18.83g | 201 sq. in. | - | RFQ
|
Explore Products
- TSUBAKI D100B23 SPKT
- DEHN 792450 Clamp For Railway Track With Tommy Bar
- EATON CB0833B120480GAX Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 800A, 120V, 480V, 3-Pole, Three-Wire, Fusible
- GRAINGER BULK-PS-PP-313 Sheet Stock 12 Inch Width 24 Inch Length 2.000 Inch Thick
- WOODHEAD 1302263074 M76470008 Cable Reel
- BECK PRODUCTS 0330724543 Black Pipe Nipple, Unthreaded, 3 X 36 Inch Size
- BOSTON GEAR FMVSIND1000
- VOLKEL 34998 Machine Tap, DIN 374/C-L35HSSE, Mf 52 x 2.0 LH Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Equipment and Safety Labels
- Hose Bibbs
- PTFE Tubing
- Control Stations
- Turntables
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric
- MUELLER INDUSTRIES 782 Stainless Steel Y Strainers
- ANVIL AS6151 Series Plastic Closure Strips
- GENERAL ELECTRIC Circuit Breaker Enclosures, Steel
- INDUSTRIAL SCIENTIFIC Gas Regulator
- T&S Cartridge Assembly Hot
- SPEARS VALVES True Union 2000 Ball Check Valve Repair Kits, FKM
- EDWARDS MFG Productivity Packs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0201950 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 8.18 Inch Height






