Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 1.693" |
| Capacity | 2.05g |
| Collapse Pressure | 435 psi |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 21 sq. in. |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 1.29" |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 0.717" |
| Top O.d. | 1.693" |