MAIN FILTER INC. MF0129104 934311Q Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 14.646 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 3.878" |
| Bottom O.d. | 5.984" |
| Capacity | 39.93g |
| Collapse Pressure | 145 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 445 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 14.646" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 3.78" |
| Top O.d. | 5.984" |
Product Details:
- Repalcement PARKER 934311Q
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Filter Rating | Bottom O.d. | Flow Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006157 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 25 µm | 3.937" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0057054 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 25 µm | 3.937" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0057055 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 25 µm | 3.937" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0058205 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 25 µm | 3.11" | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058215 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 25 µm | 3.11" | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058225 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 25 µm | 3.11" | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058341 | Glass | 1.3" | 0.65" | 3045 psi | 3.94" | 25 µm | 1.3" | Outside In | - | RFQ
|
Explore Products
- ELDON JAMES C5-3PP-QC Reduction Coupler, 5/16 x 3/16 Inch Inside Dia., Polypropylene
- KUNKLE 6010EDE01AAM0050 Safety Relief Valve, E Orifice, 3/4 Inch Inlet Size, EPR, Steam, 50 PSI, Stainless Steel
- HONEYWELL VRW2LW4SMD/M Control Valve, Pressure Regulated, 5 - 6 Inch Size, Flow Rate 118 - 469 Gpm
- SPEARS VALVES 436-040G Male Adapter, MPT x Socket, 4 Size, PVC, Gray
- TRIDON 670040072 Hose Clamp Stainless Steel Minimum Diameter 3 Sae 72
- LINN GEAR 41b32 Sprocket, 5.101 Inch Pitch Diameter, .625 Inch Stock Bore
- EATON 511H971-45 Magnetic Shoe Brake
- PEMKO CFS83 Geared Piano Hinge 2-7/8 Inch Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Digital Pressure Vacuum Gauges with Transmitters
- Fire Hoods
- Screwdriver Accessories
- Definite Purpose Magnetic Contactors
- Motorised Dampers
- AKRO-MILS 30282 Akrobins Super Size Bins
- IRONCAT Utility Welding Gloves, Buffalo Leather
- IRONCLAD Vibration Impact Gloves
- BOLLE SAFETY Hustler Safety Glasses
- ANVIL 2155 Series Socket Weld Half Couplings, Forged Steel
- EATON 9000X Series Flange Mounting Kits
- MARTIN SPROCKET Bushed QD Type Roller Chain Sprockets, 50 Chain Number
- PARKER O-Rings
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Safety-Shroud Twist-Lock Plugs
- BALDWIN ESTATE 5152 Levers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0129104 934311Q Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 14.646 Inch Height






