Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.18" |
| Capacity | 8.98g |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 100 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 2.72 mm |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.11" |
| Top O.d. | 2.18" |