MAIN FILTER INC. MF0063877 RHR110G10B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 6.71 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 0.874" |
| Bottom O.d. | 2.028" |
| Capacity | 15.4g |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 157 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top O.d. | 2.028" |
Product Details:
- Repalcement FILTREC RHR110G10B
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006565 | Glass | 2.756" | 1.378" | 145 psi | 5.11" | 2.756" | Outside In | 20.75g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007134 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007537 | Glass | 2.717" | 1.347" | - | - | 2.717" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0024424 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0025799 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056915 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056916 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
Explore Products
- GEARENCH ZUV35:2.518
- SPEC E12501356500M Extension Spring, Music Wire, 6 1/2 Inch Overall Length, 1.25 Inch Outside Dia
- WINSMITH E24MSFS43180BT Gear Reducer, 180TC Input Flange, Hollow Bore
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL328DCRW
- GL HUYETT WWG-093-0750-80 Cotter Pin, 3/4 In Lg., SS, 3/32 In Pin Dia., Gr. 316, Extended Prong, Plain
- APPROVED VENDOR 1NDZ5 Disc Spring Belleville Steel 1.687 In
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBLS460P7W Iec Pin And Sleeve Plug, 60 A, 480 VAC, 3 Pole
Explore More
- KEYSHAFT
- Hard Hat Faceshield Mounting Accessories
- Forged Eye Nuts
- Static Shielding Bags
- Hydraulic Pipe Cutters
- Shrink Wrap Bags
- AKRO-MILS 35180 Nest And Stack Totes
- LOC-LINE End Caps
- ACME ELECTRIC WI045 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- MUELLER INDUSTRIES 1601-C Chexter Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, LDPE
- MARTIN SPROCKET Internal Collars
- IRON HORSE MTF Farm Duty 1 Phase Motor Manual Overload Switches
- MASTER LOCK A5570 Solid Brass Padlocks
- CALBRITE EMT Male Compression Couplings, Stainless Steel
- MAYHEW TOOLS Screwdriver Style Pry Bars
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0063877 RHR110G10B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 6.71 Inch Height




