MAIN FILTER INC. MF0063051 R472G25V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 16.81 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.795" |
| Collapse Pressure | 145 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 1270 sq. in. |
| Flow Direction | Inside Out |
| Flow Type | Inside Out |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 16.81" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 2.205" |
| Top O.d. | 3.795" |
Product Details:
- Repalcement FILTREC R472G25V
Explore Products
- APPROVED VENDOR U08450.037.0700 Hex Head Lag Screw, 3/8 In - 7 Thread Size, 3/8 In Size, 7 In Lg., Hot Dipped Galv, Steel
- QA1 CFL8S Female Stud Rod End Left-hand 1/2-20
- APPLETON ELECTRIC MLSP174G1GMTE Metal Halide Light Fixture, 175W
- EATON BRH2125BP50 Thermal Magnetic Circuit Breaker, Type Br, Bulk Pack, 125 A, 22 Kaic, 2-Pole, 120/240V
- T&S B-0170 Spray Assembly, Single Hole Wall Mt. Base, With VB, Angled Spray Valve
- VESTIL D-25-MD-GY-MG Steel Medium Duty Self Dumping Hopper, 1/4 Cubic Yard, 4000 lb Capacity, Machine Gray
- VESTIL PEL-400S-KEG-KT Keg Lifter Kit, 400 Lb. Capacity
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Motors
- Indicating Transmitters
- Door Switches
- Barrier and Safety Fence
- Boring Bars
- MILLER ELECTRIC Performance Series TIG Welding Gloves
- RUD CHAIN VABH-B VIP Excavator hooks, Metric
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 38 x 19 mm
- ANVIL AS633 Series Open Angle Connectors, 2-Hole
- ANVIL AS821 Series 8-Hole Double Angle Connectors
- DAYTON Pedestal Pumps, Centrifugal
- VESTIL PDS Series Dispenser Stands
- WEG Foot Mount, Refrigeration Motors
- GATES Plant Master Air Hoses
- ACME ELECTRIC Non Linear Load Isolation Transformers, 480V Delta Primary Volts, K Factor 13, 150 Degrees C Rise
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0063051 R472G25V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 16.81 Inch Height
