MAIN FILTER INC. MF0058805 D142G06A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 12.95 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.071" |
| Capacity | 48.17g |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Filter Size | 651 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.701" |
| Top O.d. | 3.071" |
Product Details:
- Repalcement FILTREC D142G06A
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0056924 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0056925 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057058 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057059 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058201 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058211 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058221 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- WALTER TOOLS SNMX0904ZNN-F67 WSM35S Square Milling Insert, 3/8 Inch Inscribed Circle, 0.0240 Inch Corner Radius
- TSUBAKI D100B45 Multiple Strand Sprocket, 1-1/2 Inch Height
- EATON ECH2411BAE Non-Reversing Motor Control Starter, 240/120V, Nema 1, 15A Magnetic Circuit Protector
- HUB CITY 0270-10089 Worm Reducer, 6.127 Hp, 1.188 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
- 3M 7100104918 60440306102 / 64386 Flap Disc, Type 29, 4 Inch x 3/8 Inch-24, Ceramic, 60 Grit, Fiberglass Bk, Std Density
- EATON EGS7040FFG Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 4-Pole, 40A, 600Y/347 Vac, Line/Load, 50/60 Hz
- GRAINGER 422XXV-100-1306 Fiberglass Sheet, 13 Inch Width, 18 ft Length, 0.025 Inch Thick, Plain Backing
- APPROVED VENDOR U07040.150.0550 Socket Head Cap Screw, 1 1/2 In - 12 Thread Size, Cyl., 5 1/2 In Lg., 2 1/4 In Head Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Belt Drive Motors
- Grommets
- Industrial Markers
- Stainless Steel Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Pipe Insulation Wrap
- DWYER INSTRUMENTS TS-PROBES Series Digital Temperature Switch Probes
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Terry Cloth
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Brass Tube
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 208V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, LDPE, Wide Neck, Round
- MARLBORO Weld-On Hinge
- CH HANSON Manual Locking Pliers
- HOFFMAN Comline Series Wood Panels
- SPEARS VALVES PVC Pipe Flanges Van Stone Style With PVC Ring
- MORSE DRUM PailPRO Series Pail Handlers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0058805 D142G06A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 12.95 Inch Height




