MAIN FILTER INC. MF0056707 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 4.44 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 1.772" |
| Collapse Pressure | 305 psi |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 4 11/25" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.004" |
| Top O.d. | 1.772" |
Product Details:
- Repalcement FILTER MART
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005332 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | 3.3" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005335 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | - | 1.85" | Outside In | 13.9g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005338 | 1.346" | Glass | 2.717" | 435 psi | 4 13/25" | 2.717" | Outside In | 20.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005344 | 1.898" | Glass | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 3.563" | Outside In | 48.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006004 | 0.476" | Glass | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | Outside In | 3.13g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006008 | 0.87" | Glass | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006012 | 0.87" | Glass | 1.752" | 3045 psi | - | 1.752" | Outside In | 10.29g | - | RFQ
|
Explore Products
- BIG BILL 1175US7-2XLT-NAY Coverall, 8.7 Cal/sq. cm ATPV Rating, Women, 2XL, 52 Inch Size
- GRAINGER BULKRSBHS701101 Buna-N Roll, 36 Inch X 50 Ft, 5 mm Thick, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black, Smooth
- POSI LOCK 21055 Jaw Head Assembly
- TITAN FASTENERS WBB1003F
- STANLEY 7AS1B1KS915KS800 Key Blank, BEST, B, Std, 7 Pins
- BOSTON GEAR X726-6-40-7
- APPROVED VENDOR PT8010NU Drill Bushing Type Headless Press Fit Drill Size 55/64 In
- WINSMITH BK9998109 Base Kit
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Light Panels
- Portable Material Lifts
- Mechanical Conduit Benders
- Enclosure Hole Seals
- Sensing Probes
- RUD CHAIN VLBG Load Rings, Metric Thread
- JOHN GUEST Swivel Male Branch Tees, NPTF Thread,Polypropylene White
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, Copper Element
- HAWS Portable Eyewashes, Plastic
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS PBT Resin Weatherproof Box Covers
- OSG Miniature High Performance Carbide Ball End Mills
- ICS Kits
- PARKER VS68CA Series Compress-Align Male Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0056707 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 4.44 Inch Height







