MAIN FILTER INC. MF0056547 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 25.55 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 1.693" |
| Bottom O.d. | 3.799" |
| Capacity | 205.86g |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 2103 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.693" |
| Top O.d. | 3.799" |
Product Details:
- Repalcement FILTER MART
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Cracking Pressure | Top I.d. | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006130 | 2.165" | Glass | 232 psi | 1.024" | 6.57" | 2.165" | Outside In | 23.43g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006156 | 2.362" | Glass | 145 psi | 1.161" | 5.27" | 2.362" | Outside In | 19.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006177 | 1.772" | Glass | 232 psi | 0.906" | - | 1.772" | Outside In | 16.89g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006184 | 2.028" | Glass | 435 psi | - | 4.05" | 2.028" | Outside In | 8.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006195 | 2.894" | Glass | 435 psi | - | 5.66" | 2.894" | Outside In | 26.31g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006197 | 3 19/25" | Glass | 435 psi | - | 13.11" | 3 19/25" | Outside In | 63.43g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006205 | 3.032" | Glass | 435 psi | - | - | 3.032" | Outside In | 35.81g | - | RFQ
|
Explore Products
- BANJO FITTINGS 18125SS Seal 316 Stainless Steel Assembly, 1-1/2 Inch Size
- WATTS RK 009M3-RT 0888526 Reduced Pressure Zone Assembly Rubber Parts Kit, 3/4 Inch Size
- SPEC C09751622000S Compression Spring, 242.7 lbs/In Stiffness Rate, 87.8 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- MORSE CUTTING TOOLS 91469 Jobber, Letter R, High Speed Steel, Tin
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 074PG36028 Deluxe Cord Grips, Straight Male, 1.125-1.250 Inch, PG36 with Mesh
- TOUGH GUY 3EDK6 Tube Brush, Single Spiral/Double Stem, Nylon, 5 in Brush Lg, 2 3/4 in Brush Dia.
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QSBU-240BL Bin Shelving, 36 x 12 x 75 Inch Size, 1 Sided, 28 Bin, Open, Blue, 8 Shelve
- VERMONT GAGE 551114250 Tool Blank, HSS, 0.0002 Inch Tolerance
Explore More
- KEYSHAFT
- Sleeve Anchors
- Cylinder Position Sensors
- Parts Washer Accessories
- VAV Controls
- Tool Post Grinders
- OIL SAFE Colour Coded Quick Connects, Female
- PLAST-O-MATIC PRD Series Pressure Differential Regulators
- CHICAGO PNEUMATIC CP7769/CP7779 Series Impact Wrenches
- ANVIL AS865 Series Wide Throat Heavy Duty Beam Clamps
- SPEEDAIRE Quick Connect Hose Coupling Plugs, Aluminium, 300 PSI
- NILFISK Vacuum Attachments
- MARTIN SPROCKET Reborable Type Cast Iron Stock Spur Gears, 4 Diameter Pitch
- BROWNING SK Type, Quick Disconnect Bushings
- SMC VALVES Cd Series Tie-Rod Cylinder
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0056547 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 25.55 Inch Height







