MAIN FILTER INC. MF0006768 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 8.99 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 1.347" |
| Bottom O.d. | 2.362" |
| Capacity | 22.52g |
| Collapse Pressure | 435 psi |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 230 sq. in. |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 8.99" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top O.d. | 2.362" |
Product Details:
- Repalcement FILTER MART
Explore Products
- STEARNS BRAKES 105654100ENF Flanged Brake, NEMA2 575VAC
- APOLLO VALVES 119MKAAMAA0105 Cast Iron Safety Relief Valve, 105 Psig, 3 x 4 Inch Size, 2 x FNPT
- YANKEE 433-.3360 Chucking Reamer, 0.3360, 21/64 in Shank Dia, 1 1/2 in Flute Lg, 6 in Overall Lg
- KIMBLE CHASE 92822N-500 Volumetric Flask, 500ml Capacity, Borosilicate Glass
- LINN GEAR 100C9H Sprocket, 100 Chain, 3.655 Inch Pitch Diameter, 1 Inch Stock Bore, Hardened Teeth
- 3M 7100175561 UU009535772 / 94290 / X5014X-ANSI Hard Hat, Hi-Visibility Green, No Graphics, Ratchet 6-Point, ABS, Side-Slots
- PHILIPS ADVANCE RMH39KLFSM HID Ballast, Electronic, Metal Halide, 120 VAC, 39W Lamp
- PEER CHAIN 44319 Roller Chain, C2040 Pitch, 100 Feet Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Extracting Tools
- Caliper Accessories
- Flexible Ducts
- Boring Bars
- AKRO-MILS 30080 Shelfmax Shelf Bins
- CONDOR Chemical Resistant Sleeve Aprons
- SPEEDGLAS Welding Helmet Magnification Plates
- RUD CHAIN Inox Star Eye Bolts, Metric Thread
- BENCHMARK SCIENTIFIC Bulk Beads For Homogenizer
- GROVE GEAR GRG Series, B-R Style, 821 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- EASTERN METAL SIGNS AND SAFETY Sign Stands
- BOSTON GEAR SSHF700 Series Stainless Steel Reducers
- LIFT-ALL Webmaster 1200 Slings, Type 5, Two Ply, Polyster
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0006768 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 8.99 Inch Height
