MAG-MATE 187X4X4C5 Magnet Material, Ceramic Block, 4 x 4 x 0.187 Inch Size
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Ceramic Magnet |
| Color | Black |
| Magnet Style | Block |
| Magnetized Direction | Through Thickness |
| Material | Ceramic |
| Max Pull Force | 4.5 lbf. |
| Overall Height | 3/16" |
| Overall Length | 4" |
| Overall Width | 4" |
| Shape | Square |
| Stability Temperature | 350°F |
| Thickness | 0.187" |