LYON 97AFB108048144 Pallet Rack Add-On Unit, 108 Inch x 48 Inch x 12 ft, 14 ga Beams, 14 ga Uprights
Item: CR9YNHModel: 97AFB108048144Cross Ref: 55XG37
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pallet Rack Add-On Unit
Beam Gauge 14 ga.
Beam Height 4 5/8"
Beam Step Depth 1"
Beam Style Step Beam
Color Green, Orange
Connection Type Teardrop
Finish Powder Coated
Includes Upright, (6) Beams, Front To Back Supports
Load Capacity Per Level 6320 lbs.
Material Steel
Metal Forming Type Roll Formed
Number Of Shelves 2
Overall Depth 48"
Overall Height 12 ft.
Overall Width 108"
Overall Wxdxh 108" x 48" x 12 ft.