Item: CR9RRMModel: LED13DRS6/827Cross Ref: 481R27
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item LED Downlight Retrofit Kit
Color Rendering Index 80
Color Temp. 2700 K
Dimmable Yes
Environmental Rating Damp Location Rated, Wet Location Rated
Fixture Type Remodel
Height 2.438"
Includes 6" Can, Pigtail Attachment
Includes Baffle No
Includes Trim Yes
Light Output 1000 lm
Lighting Certification Energy Star
Max. Operating Temp. 104°F
Max. Watts 13 W
Mfr. Series RS
Min. Operating Temp. -4°F
Nominal Size 6"
Outside Dia. 7 1/2"
Overall Height 2 7/16"
Rated Life 50000 hrs.
Reflector Or Baffle Color White Reflector
Series RS Series
Socket Type E26
Trim Color White
Trim Material Cast Aluminum
Voltage 120V AC