LUMAPRO L120PSB-W Compact LED Bulb, Telephone Slide No. 5, T2, 0.01 mA, 120 Vac/dc, 1.2 Watt, 6000 K, White
Item: AC9DAGModel: L120PSB-WCross Ref: 3FRH8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Miniature LED Bulb
Amps Drawn 80-10 mA
Applications General Purpose
Average Bulb Life 50000 hrs.
Bulb Base Type Telephone Slide No. 5
Bulb Beam Angle 35°
Bulb Designation TEL SLIDE NO.5
Bulb Dia. 1/4"
Bulb Housing Glass
Bulb Life 50000 hrs.
Bulb Shape T2
Color Selectable No
Color Temperature 6000 K
Current 0.01 mA
Dimmable No
Dimming Method No Dimming
Dimming Type No Dimming
Environmental Usage Indoor Only
For Enclosed Fixtures No
High Output No
Housing Material Glass
Indoor/outdoor Indoor
Lamp Dia. 1/4"
Lamp Shape T
Lamp Type Miniature T
Light Color White
Light Output 3 lm
Light Technology LED
Lumen Selectable No
Overall Length 1"
Power Source Direct Wired
Primary Application General Purpose
Rated Life 50000 hrs.
Rough Service No
Shatter-resistant No
Trade Number L120PSB
Voltage 120V AC/DC
Wattage 1.2 W