LUMAPRO L10120MB-B Mini Led Bulb L120v-mb 0.72w T3 1/4 120v | AB9VXT 2FNK2
LUMAPRO L10120MB-B Mini Led Bulb L120v-mb 0.72w T3 1/4 120v
Item: AB9VXTModel: L10120MB-BCross Ref: 2FNK2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Miniature Bi-Polar LED Bulb
Amps Drawn 0.03 mA
Applications General Purpose
Average Bulb Life 100000 hrs.
Bulb Base Type Miniature Bayonet (BA9S)
Bulb Beam Angle 103°
Bulb Designation BA9S, LED
Bulb Diameter 3/8"
Bulb Housing Plastic
Bulb Shape T3-1/4
Color Selectable No
Current 2 mA
Dimmable No
Dimming Method No Dimming
Dimming Type No Dimming
Environmental Usage Indoor Only
For Enclosed Fixtures No
Lamp Dia. 2/5"
Lamp Shape T
Lamp Type Miniature T
Light Color Blue
Light Output 1 lm
Light Technology LED
Lumen Selectable No
Maximum Operating Temperature 122°F
Minimum Operating Temperature -4°F
Overall Length 1 1/6"
Power Source Direct Wired
Primary Application General Purpose
Rated Life 20000 hrs.
Rough Service No
Series L10120MB Series
Shatter-resistant No
Trade Number 51, 55, 44, 47, 239, 755, 1406, 1847, 1850, 1866, 1810, 1888
Voltage 120V AC/DC
Wattage 0.24 W