LUMAPRO 28PSB-10PK Miniature Lamp 28psb 1w T2 28v
Item: AB9PQFModel: 28PSB-10PKCross Ref: 2EKU3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Miniature Incandescent Bulb
Amps Drawn 40 mA
Applications Telephone
Average Bulb Life 54"
Bulb Base Type Telephone Slide No. 5
Bulb Dia. 5/8"
Bulb Diameter 1/4"
Bulb Finish Clear
Bulb Housing Glass
Bulb Shape T2
Color Temperature 2400 K
Current 0.04A
Dimmable No
Environmental Usage Indoor Only
For Enclosed Fixtures No
High Output No
Housing Material Glass
Indoor/outdoor Indoor
Lamp Dia. 5/8"
Lamp Shape T
Lamp Type Miniature T
Light Color White
Light Technology Incandescent
Max. Overall Length 1.11"
Primary Application Telephone
Rated Life 5000 hrs.
Shatter-resistant No
Trade Number 28PSB
Voltage 28V AC
Wattage 1.12 W