LUMAPRO 1822-10PK Miniature Lamp 1822 3.6w T3 1/4 36v
Item: AB9VPUModel: 1822-10PKCross Ref: 2FMJ9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Miniature Incandescent Bulb
Amps Drawn 10 mA
Applications Indicator
Average Bulb Life 1000 hrs.
Bulb Base Type Miniature Bayonet (BA9S)
Bulb Diameter 2/5"
Bulb Finish Clear
Bulb Housing Glass
Bulb Shape T3-1/4
Color Temperature 2800 K
Current 0.1A
Dimmable No
Environmental Usage Indoor Only
For Enclosed Fixtures No
Incandescent Wattage Equivalency 3.6 W
Initial Lumens 26 lm
Lamp Dia. 0.43"
Lamp Shape T
Lamp Type Miniature T
Light Color White
Light Output 26 lm
Light Technology Halogen
Max. Overall Length 1.19"
Overall Length 1 1/4"
Primary Application Indicator
Rated Life 1000 hrs.
Shatter-resistant No
Trade Number 1822
Voltage 36V
Wattage 3.6 W