LUMAPRO 1445-10PK Miniature Lamp 1445 2w G3 1/2 14.4v
Item: AB9VJCModel: 1445-10PKCross Ref: 2FLT3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Miniature Incandescent Bulb
Amps Drawn 135 mA
Applications General Purpose
Average Bulb Life 2000 hrs.
Bulb Base Type Miniature Bayonet (BA9S)
Bulb Diameter 1/2"
Bulb Finish Clear
Bulb Housing Glass
Bulb Shape G3-1/2
Color Temp. 2400K
Color Temp. 2400 K
Current 0.13A
Dimmable No
Environmental Usage Indoor Only
For Enclosed Fixtures No
Initial Lumens 9 lm
Lamp Dia. 0.43"
Lamp Shape G
Lamp Type Miniature G
Light Color White
Light Output 9 lm
Light Technology Incandescent
Max. Overall Length 0.94"
Primary Application General Purpose
Rated Life 2000 hrs.
Shatter-resistant No
Standards Rohs Compliant
Trade Number 1445
Voltage 14.4V AC
Wattage 1.872 W