LARSON ELECTRONICS LLC HALSS-24-2L-T5HO-SFC Hazardous Location Fixture T5ho 48w | AF6WYP 20LN13
LARSON ELECTRONICS LLC HALSS-24-2L-T5HO-SFC Hazardous Location Fixture T5ho 48w
Item: AF6WYPModel: HALSS-24-2L-T5HO-SFCCross Ref: 20LN13
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Hazardous Lighting Fixture
Ambient Temp. Range -22°F to +158°F
Baa Compliant Yes
Ca Title 24 Compliant Yes
Color Temperature 4100 K
Dimmable No
Emergency Battery Backup No
Finish Stainless Steel
Fixture Rated Life 20000 hrs.
Fixture Type Hazardous Location
Fixture Voltage 120-277V AC
Fixture Wattage 48 W
For Bulb Base Type Bi Pin
For Bulb Shape T5HO
For Bulb Type Fluorescent
For Max. Bulb Wattage 24 W
For No. Of Bulbs 2
Height 6.922"
Housing Finish Steel
Housing Material Steel
Includes 3/4" Npt Hub Size, T5Ho Bulbs, Wall/Ceiling/Flat Surface Mounting Brackets
Ingress Protection Rating 67
Lamp Included Yes
Lamp Type Fluorescent
Lamp Watts 54 W
Length 29"
Lens Material Acrylic
Lighting Technology Fluorescent
Lumens 10000 lm
Lumens Per Watt 92 lm/W
Material Stainless Steel
Max. Ambient Temp. 158°F
Max. Fixture Wattage 108 W
Min. Ambient Temp. -22°F
Mounting Surface, Suspended
Mounting Location Surface
Number Of Bulbs 2
Number Of Lamps 2
Overall Height 6 3/4"
Overall Length 54"
Overall Width 9 1/2"
Safety Rating Class I, Division 2, Groups A, B, C, D
Standards Meets Us Coast Guard Specifications
Temperature Code T4C
Ul/csa/etl Listed ETL Listed, UL 1598A Listed, UL 595 Listed, UL 844 Listed, UL Listed
Width 9.766"